FÉMKERÁMIA HIDAK

2      A mai kor követelményeinek is megfelelő fémkerámia pótlásoknál ("porcelán") csak egy vékony fémsapka veszi körül a fogcsonkot, erre égetik magas hőfokon a kerámiát. A fémkerámia fogpótlásokkal lehetőség nyílik a fogon belül eltérő színek alkalmazására (a természetes fogak nyaki része sötétebb és az éli részek transzparens), átlátszó éli rész kialakítására. A fémkerámia technika előnye, hogy a fogpótlás teljes egészében fogszínűre készíthető a mechanikai stabilitás mellett, a kerámia sima és tömör felszíne nem színeződik el, kevésbé tapad meg rajta a lepedék.

      A fémkerámia fogpótlások elkészítésénél további előrelépés a váll kialakítása a korona szélénél, így egyrészt a fog anyaga átmenet nélkül megy át a korona anyagába, ezáltal higiénikusabb, kevésbé hajlamosít ínygyulladásra. Másrészt lehetőség nyílik az ínyszélnél a látható részeken kerámia váll kialakítására, amely megakadályozza a fém miatti szürkés ínyelszíneződést.

A fogtechnikus öntéssel elkészíti a fémvázat, ami sapkaként veszi körül a csonkot
A fém színét egy matt réteggel takarja el
Végül rétegenként kerámiát ráégetve kialakítja a fogat
A teljesen fogszínű fogpótlás a nyaki részen sötétebb, éli részen átlátszóbb

      Miután a lenyomat megérkezik a fogtechnikai laborba, a fogtechnikus gipszmintát készít. Ezután viaszból megmintázza a leendő fémváz alakját. A viasz vázat beágyazóanyaggal veszi körül, majd magas hőfokon kiégeti a viaszt, így egy negatív minta keletkezik. Precíziós fémöntéssel ebbe a negatívba bejuttatja a megolvadt fémet. A kihűlés után kidolgozza a fémvázat. Egy matt réteggel eltakarja a fém színét és különböző színű kerámiákból rétegenként megmintázza a fogat. A magas hőfokon történő égetés során kialakul a fog színe és felülete fényessé válik.

      A fémkerámiával tehát reprodukálni lehet a fog színét. Ahhoz azonban, hogy tökéletes legyen egy fogpótlás, transzparensnek is kell lennie. Mivel a fémkerámia fém vázát első fogtechnikai lépésként el kell takarni, a természetes transzparencia (áttetszőség, fényáteresztő képesség) elvész. Kézenfekvő megoldás a fémváz elhagyása, illetve helyettesítése nemfémes anyaggal, ám ez nem mehet a fogpótlás mechanikai stabilitásának rovására. Az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően sikerült megtalálni a megfelelő technológiát a fémmentes fogpótlások elkészítéséhez.